9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Tomica  (Posjeta: 19353 )

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
Tomica
26068 « : 22 Kolovoz 2009 15:18 »
O Tomici ima toliko da postoje vec i knjige na tu temu.

Evo ono sto mi pada na pamet, malo iz glave, a dosta toga sa neta, mozda ima i krivih informacija, no vjerujem da je vecina tocna.

Tomica je marka autica japanske tvrtke Tomy Co., koja je u sadasnje vrijeme u europi poznata po igrackama za bebe i djecu do tri godine. Eijiro Tomiyama, vodeca glava tvrtke Tomy Kogyo Company Inc. je zapoceo misao o seriji autica po uzoru na Matchbox.

Proizvodnja Tomica modela je pocela 1970 godine, sa samo sest modela, a prvi je bio  Datsun Bluebird:

Po uzoru na prva izdanja Matchbox-ovih autica, Tomica autici i jos danas izlaze u malim kartonskim kutuijicama. Pocevsi prodaju svojih autica samo na japanskom trzistu, sa crno-zutim kutijicama, Tomica kutijice su od 1984 postepeno (sa izdanjem novih modela) postale bijelo-crvene i prosle su nekoliko promjena u dizajnu. Od 1988 sve kutijice su redizanjirane u crveno-bijelu boju.

Od 1970 postoje tomica autici, a ta serija za japansko trziste je dobila nadimak "domestic" ili "black Box" zbog boje kutije. 1974 Tomica se odlucuje za prosirivanje trzista pa tako ulazi sa serijom "Pocket Cars" u USA i Kanadu, no nema uspjeha u konkurenciji Hot Wheelsa i Matchboxa. Tako 1976 u Japanu pocinje F-Serija (F za "Foreign"), u kojoj se nalaze iskljucivo modeli "Stranih", tj. ne-japanskih vozila, a autici su pakirani u plavo-bijele kutijice sa zastavom drzave iz koje automobil dolazi (Lancia Stratos = talijanska zastava) Pocket Cars ze prekida ranih 80-ih, a F-Serija ide paralelno uz Domestic seriju.

1988 F-Serija i Domestic serija se stapaju u jednu, tako da Tomica od tada nudi 120 modela u svojem "1-120" Line-upu - prvobitno 40 iz F-Serije i 80 Domestic, brojke koje se uskoro drasticno mijenjaju u korist domestic vozila.

Kao i vecina proizvodjaca igracaka, Tomy je Tomica modele do ranih 90-ih proizvodio u svojoj "domacoj" tvornici u Tokiju, a od 1993 vecina proizvodnje se u nekoliko faza postepeno preseljava  u Kinu, tako da od 1997 svaki regularni Tomica autic iz 1-120 serije dolazi iz Kine. Od prosle godine, na trziste dolaze prvi modeli iz nove tomica tvornice u Vijetnamu. Specijalna izdanja su djelimicno jos izlazila iz Japana.

Iznimku u eri "Made in Japan" cine sest modela proizvedenih '71 i '72 u Hong-Kongu, koji su ujedno i jedni od najvrijednijih i danas najskupljih Tomica autica. Cijene od 150-250 eur po komadu su za te modele standard.

Tomica je ranih 90-ih bila i na Europskom trzistu, ponajvise Engleskom, jer je Engleska filijala Tomy-a, Tomy.Co UK sklopio ugovor sa Tomy. Co japan o proizvodnji 36 modela za europsko trziste. Svi ti modeli su bili made in China, i vec su bili vidjeni u regularnoj 1-120 Seriji. Sjecam se tih modela iz Kompasovih Duty Free Shop-ova na granici, a od tada je u mojoj kolekciji Lotus Europa, ujedno moj prvi Tomica:

Ime Tomica je koristeno jos i za nekoliko drugacijih linija:
Za 1:43 autice, zvane Tomica Dandy:
npr. Toyota Celica Supra:

zatim za motorizirane "Motor Tomica" autice sam malim motoricem na baterije,
npr. Nissan 300 ZX

"pullback Tomica" sa klasicnim pullback motorom:

te za liniju Tomica Limited, koja se dijeli na tri glavne linije:
Tomica limited, serija regularnih Tomica autica sa visim nivoom detalja i gume sa felgama (za razliku od plasticnih kotaca),
npr. Mitsubishi Lancer EVO X - Tomica Limited vs. Regular Tomica:

Tomica Limited Vintage, koja nudi
1:64 modele klasicnih japanskih vozila
npr. Mazda Luce Coupe

Tomica Limited Vintage Neo, koja se takodjer bavi 1:64 japanskim automobilima, ali iz novijeg doba, do ranih 90-ih:
npr. Subaru Legacy

...eto toliko o Tomici, ne garantiram da je svaka informacija, posebno ona o povijesti i finesama raznih serija 100% tocna, ali nadam se da je stvoren mali uvid u tu materiju.

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
boxes
26069 « Odgovori #1 : 22 Kolovoz 2009 15:40 »
Kutijice regularnih izdanja:

Tomica Black - doduse, ovo je replika originala, ova je iz 2000. godine, u kojoj je Tomy povodom 30-godisnjice Tomice ponovno proizveo prve modele:

na slici: Toyota celica 2000 GT

Foreign Series kutijica, fotka posudjena od kolekcionara Douga Breithaupta:

na slici: Citroen SM

A nakon 1984, sa svakim novim modelom na trziste je izasla i nova kutijica:

na slici: Nissan Primera

U toku godina promijenio se samo Logo poduzeca Tomy u desnom gornjem kutu - nova tipografija i boja.

na slici: Mazda Atenza (Mazda6 u europi)

A aktualna izdanja nose logo novog japanskog koncerna "Takara Tomy"

na slici: Nissan Skyline (Infiniti G37 u europi)

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
(Nema naslova)
26072 « Odgovori #2 : 23 Kolovoz 2009 03:08 »
Odlično sini, inaće već neko vrijeme pratim te tomice i moram prizanti da imaju i par favorita za mene ali  neke cifre idu u nebesa. Moji favoriti su ferrari 308,512, TR, unimogi, Range rover (njega jedino imam zasad), Rols Royce Phantom VI i lamborghini cheetah koji bi mi dobro došao uz kyoshove serije....

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
26074 « Odgovori #3 : 23 Kolovoz 2009 03:44 »
Citat:
23.08.2009. 11:08 big zed napisao-la je:
Odlično sini, inaće već neko vrijeme pratim te tomice i moram prizanti da imaju i par favorita za mene ali  neke cifre idu u nebesa. Moji favoriti su ferrari 308,512, TR, unimogi, Range rover (njega jedino imam zasad), Rols Royce Phantom VI i lamborghini cheetah koji bi mi dobro došao uz kyoshove serije....

Hvala na pohvalama, potrudio sam se napisati sto znam, a sto nisam znao sam izgooglao.

Tomica modeli su podrucje za sebe, nista manje nego Matchbox ili Majorette.

Ti modeli su me zaintrigirali tek kada sam intenzivnije poceo traziti Mazda modele u 1:6x, pa priznajem da sam od svojeg prvobitnog pravila kupovanja samo Tomica Mazdi presao na trazenje svih Tomica modela automobila koji se se vozili i prodavali na europskom trzistu, da bi sada skupljao svaki Tomica autic koji me zanima. Klasicna kolekcionarska bolest, a takvi simpaticni modeli znaju biti zarazni.

Inace zanimljiva cinjenica je, da kao jedan od rijetkih proizvodjaca, Tomica nije bitno mijenjala velicinu ili dizajn svojih kotacica. Valjda vec i zbog toga Tomica ima veliku scenu kolakcionara i pratitelja, kako iz azije, pa tako i iz ostatka svijeta, jer kotacici podsjecaju na rane Matchboxove Superfast kotace, koji su mnogim danasnjim kolekcionarima ostali u sjecanju iz djetinjstva. Koliko god takvi kotaci mozda i izgledaju neprikladno na sportskim automobilima, tako manje smetaju i bodu u oko nego na primjer svo ovi sadasnji Bling-Bling kotaci na vecini Hot Wheelsa ili Maista.

U globali postoje dva formata, uski i siroki kotacici, uski su poceli kao kotaci iz dva dijela, slicno kao vecina proizvodjaca tog vremena (Schuco, Playart, Zylmex, Majorette)...

...da bi presli na jednodijelne kotacice, koji se generalno mogu podijeliti na dvije verzije, sa 4 ili sa 5 "rupica", "trapeza" ili "kvadratica", kako kome milo:

...a siroki kotaci imaju deep dish felge, u regularnoj seriji sa iskljucivo crnim felgama i kromiranim rubom. Posebno takvi kotacici su mnogima poznati sa No-Name Kineskih autica.

Te tri verzije su danas najpopularniji kotaci na Tomica auticima.

Takodjer postoje off-road kotaci, koristeni za dobar broj terenaca...

...a neki serijski modeli su dobili specijalne kotace, kao npr. Jeep wrangler:

Specijalne vanserijske verzije i posebna izdanja cesto imaju i drugacije kotace.

Interesantno je da su Tomica autici, vjerujem, jedni od najkopiranijih Serija autica u malom mjerilu, a kopirao ih je dobar dio azijskih tvrtki kao Welly, pa cak i americki Road Champs, dok se i jos i dan danas u ducanima mogu naci kopije Tomica modela od proizvodjaca kao sto su Pioneer, Welly (rane serije), Wing Cheong, ili Singafund.

A sto se cifri tice, tako se i dalje drzim podalje od onih koji idu i dvocifrene sfere.

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
(Nema naslova)
26076 « Odgovori #4 : 23 Kolovoz 2009 04:08 »
U uuuu stavio si sliku i još jednog favorita renault alpine i sjetio se još jednog iz tvoje kolekcije bmw csl kojeg isto ganjam

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
26077 « Odgovori #5 : 23 Kolovoz 2009 04:28 »
Citat:
23.08.2009. 12:08 big zed napisao-la je:
U uuuu stavio si sliku i još jednog favorita renault alpine i sjetio se još jednog iz tvoje kolekcije bmw csl kojeg isto ganjam

Tom BMW-u se nisam ni u snu nadao, jer znam da na netu ima obicno samo onih Mint modela, koji neproporcionalno puno kostaju.

A nasao sam ga sasvim slucajno na buvljaku, i to nije bio model koji se prodavao na europskom trzistu, nego Tomica F-serija. Ocigledno ga je netko iz japana donio pa je nakon dvadesetak godina nekome dozlogrdio.

E da, to je jos jedan tip kotacica, koristen prije uglavnom za trkaca vozila:

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
27557 « Odgovori #6 : 04 Listopad 2009 05:48 »
Vrlo informativni tekst  :smile:

Premda imam samo 1-2 modela stare Tomice, vidio sam ih dosta u tvojoj kolekciji koje bih želio jednom imati.
brum, bruu, bruuum...!

Offline dmj

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
34463 « Odgovori #7 : 19 Siječanj 2010 14:15 »
Danas mi je stigla jedna kovertica iz Kine, podsjetivši me koliko su divne te Tomice, odranije ih imam nekoliko, ali ovi stari Japanci su me oborili s nogu, primjer kako mali autići trebaju izgledati, da u svojoj duši ostanu igračke, a ipak budu i vjerni pravom autu.

Toyota 2000 GT:

Honda S800M:

Subaru 360:

Nissan Prince Skyline 2000 GTX:

Via Ciro Menotti 322

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
34468 « Odgovori #8 : 19 Siječanj 2010 14:27 »
Citat:
19.01.2010. 22:15 dmj napisao-la je:
Danas mi je stigla jedna kovertica iz Kine, podsjetivši me koliko su divne te Tomice, odranije ih imam nekoliko, ali ovi stari Japanci su me oborili s nogu, primjer kako mali autići trebaju izgledati, da u svojoj duši ostanu igračke, a ipak budu i vjerni pravom autu.

Toyota 2000 GT:

http://i.ebayimg.com/07/!BhyzoIgBmk~$(KGrHqEOKjMEsmhy7V86BLK5,)D(L!~~_12.JPG

Honda S800M:

http://i.ebayimg.com/02/!Bhz,InQBGk~$(KGrHqIH-DQEsKn9klWqBLK8QmzC)Q~~_12.JPG

Subaru 360:

http://i.ebayimg.com/19/!Bh5ETVQBGk~$(KGrHqQH-CoEsMKgdyBhBLLhQ(nQYg~~_12.JPG

Nissan Prince Skyline 2000 GTX:

http://i.ebayimg.com/02/!Bd2NSDwB2k~$(KGrHqMH-CsErfYrdLC+BK6wUDu6OQ~~_12.JPG

O HO HO!!!!

Pa ovaj je paketic moram priznati IZNAVREDAN. pozelenio sam od zavisti  :shocked: sve me je sramota!

Toyota 2000GT je vec dugo na mojoj listi zelja, ali nikako da je nadjem, isto vrijedi i za mali Subaru, no nadam se da cu ih ove godine uspjeti pronaci.

Cestitam na modelima!!

Offline dmj

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
34469 « Odgovori #9 : 19 Siječanj 2010 14:43 »
U ovoj varijanti naručivanja iz Kine došlo me cca 5 eura po komadu, što mi se ipak činilo podnošljivim s obzirom na izbor modela. Nažalost, od ovih modela taj prodavač ima još samo Skyline.

Morao sam naprosto imati 2000GT, otkako sam je jesenas vidio uživo u Parizu ne prestajem misliti na taj auto. A i kod Nebeskog me 1/18 model oduševio... Tako da sam morao nabaviti jednu u pravoj, jarko crvenoj boji, a onda nisam odolio ni ovim ostalim Tomicama, kada su se već našle kod istog prodavača. Meni je čak ova Honda, koja s obzirom na odabir boja najviše ima efekt igračke, najugodnije iznenađenje, iako su sva četiri modela krasna.
Via Ciro Menotti 322

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
34599 « Odgovori #10 : 21 Siječanj 2010 08:46 »
Citat:
19.01.2010. 22:43 dmj napisao-la je:
U ovoj varijanti naručivanja iz Kine došlo me cca 5 eura po komadu, što mi se ipak činilo podnošljivim s obzirom na izbor modela. Nažalost, od ovih modela taj prodavač ima još samo Skyline.

Morao sam naprosto imati 2000GT, otkako sam je jesenas vidio uživo u Parizu ne prestajem misliti na taj auto. A i kod Nebeskog me 1/18 model oduševio... Tako da sam morao nabaviti jednu u pravoj, jarko crvenoj boji, a onda nisam odolio ni ovim ostalim Tomicama, kada su se već našle kod istog prodavača. Meni je čak ova Honda, koja s obzirom na odabir boja najviše ima efekt igračke, najugodnije iznenađenje, iako su sva četiri modela krasna.

potpuno te razumijem kad kazes da si morao imati tu Toyotu. Model tog automobila imam od Konami, Siku, Impy, Yatming i jednog iznjakanog Playarta, kojem treba generalka, a roadster verzije iamm od Playarta i JL.

Naravno, nadam se jos kojem modelu te Toyote, a pogotovo markama kao Tomica ili Kyosho...

Offline dmj

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
34611 « Odgovori #11 : 21 Siječanj 2010 11:09 »
Citat:
21.01.2010. 16:46 siniweb napisao-la je:

potpuno te razumijem kad kazes da si morao imati tu Toyotu. Model tog automobila imam od Konami, Siku, Impy, Yatming i jednog iznjakanog Playarta, kojem treba generalka, a roadster verzije iamm od Playarta i JL.

Naravno, nadam se jos kojem modelu te Toyote, a pogotovo markama kao Tomica ili Kyosho...

Ah dobro, nije ni meni to prva mala 2000 GT, imam i Lone Star s tri otvaranja i kasniji Impy, obični i trkači Yujin (to je 1:72), pa čak i jednu gumicu u obliku tog automobila...  :lol:

A želim... sve ostale.  :smile2:
Via Ciro Menotti 322

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
34614 « Odgovori #12 : 21 Siječanj 2010 11:25 »
Citat:
21.01.2010. 19:09 dmj napisao-la je:

Ah dobro, nije ni meni to prva mala 2000 GT, imam i Lone Star s tri otvaranja i kasniji Impy, obični i trkači Yujin (to je 1:72), pa čak i jednu gumicu u obliku tog automobila...  :lol:

A želim... sve ostale.  :smile2:

i treba zeljeti sve ostale, mozda se to jdnog dana i ispuni.

ha, gumicu....

Imam i ja nekoliko gumica, poklone mi ljudi jer znaju da skupljam autice, ap onako iz stosa... brises li sto takvim gumicamaß meni ih je zao, pa sve ostanu "mint"  :lol:

Offline dmj

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
34616 « Odgovori #13 : 21 Siječanj 2010 11:41 »
Sve ostaju mint, dakako. Imam ih i ja nekoliko, i još ponešto drugih fiksnih modela, šiljila i sličnih stvarčica. Nije primarno, ali kad uleti uzme se...  :lol:
Via Ciro Menotti 322

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
Porsche 956 - Tomica
34681 « Odgovori #14 : 22 Siječanj 2010 13:01 »
Pridodajem jedan post ovoj divnoj temi, a radi se o jednom od noviteta u mojoj kolekciji:

Porsche 956:

poklopac iznad motora se cijeli skida, sto je vjerojatno bio prvi dio koji se izgubi.

Jako zanimljiv model, sve u svemu.