9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Trkaće staze - piste (slot cars) 1:43  (Posjeta: 6761 )

Offline Traktor Tom

• 50 postova
  • *
Trkaće staze - piste (slot cars) 1:43
123594 « : 25 Veljača 2014 20:58 »
Pozdrav,
Imam neku sitnu kolekciju metalnih autića, ali nikako naći vremena da ih sortiram, počistim i fotografiram pa bih prvo predstavio svoj relativno novi hobi.
Nakupilo se preko zime puno toga, a započeo bih s prvim nabavljenima iz serijala Carrera Go!
Kod nas nema neke ponude autića za piste, ali srećom ima od jednog od najboljih proizvođača, austrijski Carrera, koji jako dugo proizvode autiće i piste u različitim mjerilima.

1. Mercedes sigurnosni auto i policija imaju bljeskalice kao rotirke

2. Vatrogasni zapovjednik s bljeskalicama i NASCAR (malo spori, ali najstabilniji kroz zavoje s turbom), dva buggyja (super voze!) i dva kamioneta (ova dva proizvode najviše buke, najteži su, najsporiji i najmanje stabilni)

3. WRC s puno detalja, Fiat 500 i BMW Mini (kupljeni rabljeni), te dva starija modela proizvođača Artin koje sam prepravio s Carrera Go! motorom, vodilicom, magnetima i četkicama

4. Četiri fantasy modela s lampicama, Spidermanov auto i Spužva Bob F1 (najdraži mojoj kćeri)

Carrera Go! (uskličnik je navodno važan) je u mjerilu 1:43, analogni sustav za dva autića, svaki u svojoj stazi. Postoji i digitalni u ovom mjerilu, ali meni je bezveze jer podržava samo 3 autića.
Autići su fenomenalni. Autentična mjerila i proporcije, osovinski razmaci, detalji naplataka, profili guma, te sponzorski natpisi na natjecateljskim autićima. Unutrašnjosti nema, jer nema mjesta.
Najbolji dio dizajna je njegova orijentacija za malu djecu pa nema straha. Ustvari, ja sam ovo počeo nabavljati za svoju tada 3-godišnju kćer :)
Odlično se drže na stazi zahvaljujući jakom magnetu, dok pritisak do kraja na upravljač još daje stabilnost od ispadanja u 90% slučajeva, a posebna tipka "turbo" je za svladavanje lupinga. Motor je nečujan i jedinu buku stvara tiho šuštanje vodilice u kanalu i kotrljanje osovina na ponekim modelima. Ovo postaje nečujno kada se malo naulji.

Toliko za sad, ako nađem vremena sljedeće poslikam F1 modele.

LP
TT

Postoji crveni traktor, na proljetnoj farmi i radi teško cijeli dan.
Ako postoji problem ili posao teži, traktor Tom će spasiti dan.

Offline isporcic

• Veteran na forumu
Odg: Trkaće staze - piste (slot cars) 1:43
123615 « Odgovori #1 : 26 Veljača 2014 08:58 »
Zanimljivo!  :crvenausta:

Offline bakugan

• Veteran na forumu
123622 « Odgovori #2 : 26 Veljača 2014 10:25 »
Lipo i originalno :allocafe: :allocafe: :allocafe: :allocafe: :allocafe:

Offline Traktor Tom

• 50 postova
  • *
124166 « Odgovori #3 : 12 Ožujak 2014 01:47 »
Zahvaljujem na zanimanju :)

Eto sam našao vremena da poslikam 2. dio kolekcije:
Formula 1
Svi proizvodnje Carrera Go, mjerilo 1:43.
Malo sam zahrđao s modelima i sezonama (vrijeme leti, ja mislio ovaj je od prošle godine, a ono iz 2008!) pa se ne bih sramotio da navodim koji je točno koji. Ako nekog zanima, budem pogledao na Carrerinom webu.

Na starijim modelima detalji su odlični, a na novijim fenomenalni. Razlika je primjetna i najbolje se vidi na kromiranim McLarenima, te na Red Bullu (kojem nažalost fali vrh nosića).

Ne znam kakav dojam ostavljaju slike, ali kada se stave na ruku, imam osjećaj da će se raspasti ako kihnem. Međutim, prilično su izdržljivi kod izlijetanja s piste. Prednji spojler i stražnje krilo namjerno su izrađeni da ispadaju, umjesto da se polome.

Svaki model prema sezoni ima vlastiti model guma, pa se starije ne mogu staviti na novije. Sve je točno dimenzionirano i treba obratiti posebnu pažnju kod nabave rezervnih dijelova. Svaki Carrerin autić u 1:43 ima točno profilirane kotače i gume!
Prednji kotači nisu međusobno vezani osovinom, a na McLarenu je posebno dojmljiv naplatak koji se NE okreće.

Ovi F1 autići su najbrži i najstabilniji u usporedbi sa svim ostalim Carrera autićima. Najlaganiji su, najniže težište, najbolje proporcije traga i s istim magnetom kao i ostali autići. Također su generalno najtiši od svih modela, vjerojatno jer nemaju prednju osovinu i imaju neke od najdebljih guma.

Pored ovih na slikama, ima još 3 dupliča u voznom stanju, te još nekoliko šasija.
Toliko za danas, ima još PUNO toga, bit će još slika

LP
TT

Offline Traktor Tom

• 50 postova
  • *
124337 « Odgovori #4 : 14 Ožujak 2014 22:05 »
Evo još toga!

Carrera Go - Super Mario
Wario i Mario iz kompleta Mariorcart DS, te Mario i Luigi iz kompleta Mario Kart Wii.

Carrera Profi i Carrera Car Racing
Ovi su u približnom mjerilu 1:40, s tim da su Carrera Car Racing malo manji.
Idu na staze koje su veće širine od Go.
Profi i Car Racing staze se mogu spajati, ali je Car Racing manje širine, pa može biti problema kod slaganja zavoja jer veći spadaju sa stražnjim kotačima.

Carrera Profi:
Ferrari F1, Lancia LC2, dva kamiona (fale im maske) i dva Proschea GT3

Prva dva F1 slijeva su Profi, ostali su Car Racing.

Zbog manjeg mjerila, ima prostora za detalje kabine

Za ova je tipično da je šasija univerzalna, sa stražnjim kotačima koji se obrću oko nosača na karoseriji i zakrenom vodilicom na prednjem kraju.
Prednji kotači su na karoseriji.

Ima toga još....

Lp
TT

Offline ralinho

• Senior member
124347 « Odgovori #5 : 15 Ožujak 2014 08:06 »
Kolega ovo je stvarno odlično!

Offline bakugan

• Veteran na forumu
124396 « Odgovori #6 : 16 Ožujak 2014 13:46 »
 :allocafe: :allocafe: :allocafe: :allocafe:jedinstvena kolekcija na forumu :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Offline medomanga

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
  • Collezione "Lancia" di medomanga.
124397 « Odgovori #7 : 16 Ožujak 2014 13:58 »
Zanimljiva tematika i originalna ideja kolekcije!!! :allocafe:
Odabrao i uredio medomanga, text čitao Miljenko Kokot!

Offline Aljo_69

• Senior member
124430 « Odgovori #8 : 17 Ožujak 2014 15:01 »
Ovo je jako zanimljivo. Volia bi baš u živo viditi kako to sve ide i "poigrati" se malo s njima  :allocafe:
Racing! Because golf, football, and baseball only require one ball.
MODELI NA PRODAJU -->;http://s232.photobucket.com/user/aljo_69/library/Prodaja?sort=6&page=1

Offline DS

• Veteran na forumu
124432 « Odgovori #9 : 17 Ožujak 2014 15:08 »
...imam ja ideju za druženje u 6 misec , pardon festival... :85565: :85565:, ...a da se nabavi jedna pista i onda održimo mini prvenstvo... :85565:

Offline Traktor Tom

• 50 postova
  • *
124554 « Odgovori #10 : 19 Ožujak 2014 00:18 »
Hvala na zanimanju i komentarima :)

Jako rado bih organizirao vožnju uživo, samo bih trebao isplanirati unaprijed. Zbog posl obaveza zauzet sam do 16-17h, onda sam relativno slobodan do 19h, kada žena i kćer odu u park, ali opet ne mogu daleko od Centra/ZG.
Jedini problem tada predstavljaju pas (koji dobroćudno skače po ljudima) i dvije mačke (koje zloćudno skaču po autićima).
Izvan ZG, nadam se, ali to moram temeljito isplanirati :okreceoci:

Trenutno s kćeri vozim na Carrera Go stazi, koju složim na dječji krevet, pa rastavim u četiri segmenta da bude jednostavnije.
Napravio sam senzore i spojio na laptop pa imamo semafor koji odbrojava i onda broji krugove. Budem to poslikao i stavio filmove kada završim s predstavljanjem autića.

A prije nego nastavim, samo jedna za kolegu, Scalextric Ford GT 2003, u mjerilu 1:32 i moj omiljeni vozač...

A, ako vas zanimaju RC auti, možda nešto i o tome napišem
 :vagon:

Offline straight

• Vrlo aktivan
124694 « Odgovori #11 : 22 Ožujak 2014 04:52 »
Zanimaju, zanimaju...

Offline bakugan

• Veteran na forumu
124751 « Odgovori #12 : 23 Ožujak 2014 09:20 »
aaaha :allocafe: :allocafe: :allocafe: :allocafe:

Offline dmj

• Veteran na forumu
124782 « Odgovori #13 : 23 Ožujak 2014 19:10 »
Propustio sam ovu temu, jako zanimljivo. Podržavam ideju za demonstraciju na Festivalu autića Zagreb, zapravo sam i sam to želio organizirati prije dvije godine, kada mi je frendica radila za uvoznika Carrera staza i modela, no potom se nekako izjalovilo...
Via Ciro Menotti 322

Offline Traktor Tom

• 50 postova
  • *
124802 « Odgovori #14 : 24 Ožujak 2014 01:59 »
Još jednom hvala na zanimanju. zadovoljstvo mi je da eto pišem i slikam nešto na što ima ovakav prijateljski odaziv.
Što se tiče RC autića, o tome bih malo kasnije i ne bih naširoko (kao o ovima, hehe) jer već postoji automodelarski forum koji se bavi samo takvom tematikom, a tamo također možete pogledati moje eseje.

@dmj:
Opa! Stani! Ručna! Festival autića?
Kad, gdje, kako? LINK!
Rado bih donio svoju "opremu", samo bolje o tome u drugoj temi.

A za nastavak ove, autići iz kolekcije s konfiguracijom nazvanom po (valjda, tako kažu pametniji) jednom od najpopularnijih proizvođača:
Artin

Artin proizvodi jeftinije autiće za široke narodne mase. Zbog izdržljive, jednostavne i modularne koncepcije jako je popularan među kineskim kopiraterima. Ove komplete autića možete pronaći u lokalnim dućanima za 50-250 kn, ili još jeftinije preko malih oglasnika. Najskuplji pojedinačni autić koji sam platio bio je 6 USD, najjeftiniji 4 za 1 USD, a kod nas 1 za 10 kn (buvljak na Britanskom trgu). Najskuplji cijeli komplet 150 kn, najjeftiniji 40 kn.

Prvo slike, a na kraju veći blabla.

Dva kaofol F1, vatrogasac i metalik plavi Lexus, dva funny s kraćim osovinskim razmakom i dva ZGLOBNA kvadrocikla.

Prednji dio ima dvije iglaste vodilice između četkica da bi bio stabilniji, stražnji s motorom smiješno zanosi u zavojima, a ima i lampicu iznad motora. Vozač je jako labavo ugrađen pa još smješnije poskakuje na nekim dijelovima staze.

Dva sportska, dva offroad kamioneta s offroad gumama i lampicama koje svijetle kroz prozirnu šasiju, četiri NASCAR kamioneta.

Corvette i nekoliko NASCAR autića. Plavi i žuto-crveno-plavi Taurusi u sredini su starijih serija s naljepnicama, a zadnja dva desno su noviji i imaju odlično otisnute farove, detalje i sponzorske natpise

Nekoliko običnijih u voznom stanju, svi sa lampicama. Za ova dva desno, Lancer i Impreza, dobiju se naljepnice za nekakav dojam rally auta.

Šasija je relativno banalna i univerzalna. Ovisno o seriji i proizvođaču (kopiji) može imati fiksni osovinski razmak ili opcije za 2-3 dodatna razmaka. Svi imaju iste širine traga. Sve karoserije imaju relativno točne proporcije, ali su mjerilom prilagođene šasiji.
Ima nekih razlika između šasija, ali su sve uglavnom identične i karoserije se mogu lako mijenjati. Ima čak za kupiti kompleta s dvije šasije i četiri karoserije, pa ih sami mijenjate, rukom se samo iščupaju.

Ovo za posljedicu ima da je mjerilo "uglavnom oko 1:43", tj rijetko kad točno 1:43. Zato se kamion i Mini iste veličine.

Gume i felge imaju mali broj različitosti. Mislim da na svim mojima ima 4 dizajna, ne računajući razlike u bojama.
Zbog niske cijene izrade šasije, te kvalitete koja uglavnom nije svima primamljiva, proizvođači se uglavnom iskazuju s dizajnom karoserija i efekata. Nema čega nema, neki imaju lijepo otisnute detalje, neki jeftine naljepnice, a neki lampice za farove ili prozirne šasije i druge dijelove, pa lampice fino osvjetljavaju kroz to.

Kontakti su dvije kratke četkice, vodilica je okrugla i milimetar kraća od Carrere Go.
Najjeftiniji nemaju magnete, malo "skuplji" one polu-gumene magnete, najskuplji malo tvrđe magnete. Četiri takva su jaka kao jedan Carrerin.
Motori i brzina ovise o napajanju, od baterijskog 1,5 V do 6 V, ili preko ispravljača od 6 V do 15 V.
Jeftiniji na baterije, gdje se baterije stavljaju u upravljač, nemaju regulaciju brzine, nego stisneš i ide, pustiš i ne ide. Malo skuplji baterijski i strujni imaju upravljače kojima se može regulirati brzina.
Gume nisu vrhunske, a nove su skuplje od kompleta. Mada ima načina da se izrade od običnog silikona ili iskoriste od Carrere.

U odnosu na Cerreru Go, vožnja je drukčija prvenstveno zbog slabijeg magneta. Obično je napajanje prilagođeno konfiguraciji i ne može se voziti brže od izlijetanja sa staze, ali oni bolji kompleti traže da se dosta uspori u zavojima.
Problemi se mogu riješiti zamjenom ili dodavanjem magneta, utega ili novih motora.
Ovo sve originalno je skupo, ali petljanjem po ebayu nađe se sve za manje od 10% cijene originala.

Za kraj usporedba dvije šasije, identične u originalu, a ovdje Carrera Go u pavom 1:43 lijevo, te Artin u kaofol istom mjerilu desno.

LP
TT