9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Gazelle  (Posjeta: 4313 )

Offline brum

• Senior member
Gazelle
11814 « : 10 Ožujak 2008 15:30 »
Želio sam vam pokazati jednu svoju doradu Majorette modela Helikoptera Gazelle koji se još uvijek može pronaći u dućanima u raznim varijantama.

Svojevremeno sam bio časnik HV-a, i radio u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu u Eskadrili borbenih helikoptera. Piloti su tada letjeli na ruskim helikopterima Mi-24 Hind, a veliki dio njih je prije letio u JNA upravo na Gazelli. Čak su se ti helikopteri i proizvodili u Mostaru u tvornici Soko po licenci.

HV, na žalost nema tih helikoptera u naoružanju, a sama Gazella koja je rađena u suradnji Francuske i Velike Britanije slovi kao izuzetno kvalitetna, ali i vrlo skupa letjelica te je danas vrlo mali broj zemalja ima u svom naoružanju.  

Ja sam tada započeo s sastavljanjem maketa borbenih helikoptera, te sam odabrao firmu Italieri i mjerilo 1:72. Sastavio sam skoro sve njihove makete, pa između ostalog i Gazellu.

E sada, obzirom da je u kutiji bio ponuđen i set naljepnica za još jednu trenažnu verziju odlučio sam svoju Majorette Gazellu doraditi u tom smjeru. Začuđujuće je da je Majorette upravo 1:70 i skoro pa nema razlike u odnosu na maketu.

Na fotografijama donosim prikaz jedne starije Majorette policijske Gazelle (malo oštećene istina), zatim moje dorađene i na kraju same Italieri makete. Na zajedničkoj slici se vide sve tri helikoptera te njihov odnos veličina.

Nadam se da vam se sviđa, a kolege maketare molim da ne budu prestrogi u sudu  :miga: .

Majorete Gazella

Dorađena majorette Gazella

Maketa Italieri Gazella 1:72

brum, bruu, bruuum...!

Offline Siniweb

• Global Moderator
  • Veteran na forumu
    • Sinicars
(Nema naslova)
11819 « Odgovori #1 : 10 Ožujak 2008 16:44 »
Citat:
10.03.2008. 21:30 brum napisao-la je:

Na fotografijama donosim prikaz jedne starije Majorette policijske Gazelle (malo oštećene istina), zatim moje dorađene i na kraju same Italieri makete. Na zajedničkoj slici se vide sve tri helikoptera te njihov odnos veličina.

Nadam se da vam se sviđa, a kolege maketare molim da ne budu prestrogi u sudu  :miga: .

Sjecam se Gazele, kao klinac sam s tatom gledao taj helikopter kako pravi vratolomije iznad jaruna, mislim da je to bilo negdje oko Univerzijade u Zagrebu 1987.

Nikada nisam imao ni Majorette Gazelu niti 1:72 maketu, iako sam kao klinac slagao jako puno maketa i jos sada mi stoje po kutijama, i ne znam gdje bih s njima, jer se vise ne bavim tim hobijem...

Sljedeci put kad naletim na Majorette gazelu u dobrom stanju moram si jednu uzeti, da mi ide uz Majoretteov Dauphine.

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
11828 « Odgovori #2 : 11 Ožujak 2008 03:41 »
Da, Majorette gazella je dosta dobro pogođen helikopter i zadovoljan sam njime. Želio bih nabavuiti još koju varijantu, ali mi se ne sviđa kada je u setu s kamionom.

Ovo su dvije varijante koje sam pronašao u našim dućanima.

Imam i jedan dauphine, koje je u 1:87 pa je malo premalen za naše modele automobila, ali  dosta dobro izgleda i ima čak uvlačive kotače.

Pronašao sam još jednu varijantu u dućanima.

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
11829 « Odgovori #3 : 11 Ožujak 2008 03:52 »
Inače kada pričamo o maketama, ovo su moji borbeni helikopteri u mjerilu 1:72 od talijanske firme Italieri.

jednog dana planiram napraviti neku diaramu aerodroma s pratećim objektima i zemaljskom opremom koju već imam. Obzirom da je 1.72 mjerilo koje se može nekako "provući" uz naše modele u 1:6x, meni lijepo zajedno izgledaju.

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
11830 « Odgovori #4 : 11 Ožujak 2008 04:05 »
Za budućnost imam ideju sakupiti neku ekipu za VIP aerodrom, znači nekoliko civilnih varijanti helikoptera i manjih zrakoplova, uz dostatnu količinu finih limuzina cijenjenih marki i show može početi.

U principu kada sakupljam svoje modele, upravo se vodim mišlju o tome na koje bi mjesto u mojem imaginarnom gradu oni mogli lijepo odgovarati.

Znači ako imam u glavi viziju nekog hipodroma, moram sakupiti dostatnu količinu kamiona i terenaca s prikolicam za konje, kako bi mogao složiti takav prizor i ako to uspijem, vrlo sam zadovoljan.

Ovo su još neki modeli helikoptera koje imam, ali i nisu baš nešto

Neki kineski MD 500 Defender

Matchbox helicopter

Ovo je jedan aktualni Matchbox, ali mi i nije baš nešto

brum, bruu, bruuum...!

Offline He-Man

• Senior member
(Nema naslova)
11850 « Odgovori #5 : 11 Ožujak 2008 13:24 »
Citat:
11.03.2008. 09:41 brum napisao-la je:

Da, Majorette gazella je dosta dobro pogođen helikopter i zadovoljan sam njime. Želio bih nabavuiti još koju varijantu, ali mi se ne sviđa kada je u setu s kamionom.

(Slika uklonjena.)

Nema problema. Imam rješenje - ja sam zanteresiran za kamion pa, ako si za, podijelimo troškove...  :smile:
Postoji 10 vrst ljudi... oni koji poznaju binarni sustav i oni koji ga ne poznaju.

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
11853 « Odgovori #6 : 11 Ožujak 2008 13:52 »
Citat:
11.03.2008. 19:24 HE-Man napisao-la je:

Citat:
11.03.2008. 09:41 brum napisao-la je:

(Slika uklonjena.)

Nema problema. Imam rješenje - ja sam zanteresiran za kamion pa, ako si za, podijelimo troškove...  :smile:

Ova konkretna varijanta je vrlo interesantna zato što ima oznake gorske službe spašavanja i bilo bi ju vrlo lijepo imati.

E sada, da li tebe interesira baš ovaj kamion ili i neki drugi, stoga što znam da postoje ovakvi setovi s gazellom i u drugim varijantama boje i naljepnica, pa da znam kod eventualne kupovine.

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
11861 « Odgovori #7 : 12 Ožujak 2008 03:20 »
Pronašao sam još ove slike varijanti Gazelle.

Civilna verzija crvena

TV verzija plava

TV verzija crvena

Nekakva, hm, vojna sanitetska verzija možda

SOS verzija

Sanitetska verzija

Rescue verzija

Predsjednička verzija - meni najljepša

brum, bruu, bruuum...!

Offline He-Man

• Senior member
(Nema naslova)
11877 « Odgovori #8 : 12 Ožujak 2008 14:54 »
Citat:
11.03.2008. 19:52 brum napisao-la je:

Ova konkretna varijanta je vrlo interesantna zato što ima oznake gorske službe spašavanja i bilo bi ju vrlo lijepo imati.

E sada, da li tebe interesira baš ovaj kamion ili i neki drugi, stoga što znam da postoje ovakvi setovi s gazellom i u drugim varijantama boje i naljepnica, pa da znam kod eventualne kupovine.

Slobodno ti izaberi helić koji ti se najviše dopada, meni i nije toliko bitno koje će boje i kojih oznaka biti kamion.
Inače, ako se ova cijena od 29 kn zbilja odnosi na taj set, onda je više nego povoljna. Usporedbe radi, serija 600 je pred nekih 10-12 godina u nami koštala cca 50 kuna (tadašnjih :lol: ), za što si mogao kupiti šteku ronhilla ili popiti 10 kava sa šlagom. Jest da su bili "Made in France"...
Ako je ovaj set u Mercatoru (a mislim da jest), lani sam u tom dućanu kupio majo Volvo šleper iz serije 3000 za 49 kuna.
Postoji 10 vrst ljudi... oni koji poznaju binarni sustav i oni koji ga ne poznaju.