9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Automobili vozeni za vrijeme nacisticke vladavine?  (Posjeta: 10341 )

Offline nexus1005

• Vrlo aktivan
    • web moje kolekcije
Automobili vozeni za vrijeme nacisticke vladavine?
105217 « : 09 Srpanj 2013 10:49 »
Pozz kolege.
Da li neko zna ili je ikad naletia na popis automobila koji su se koristili za vrijeme nacisticke vladavine? Pokusao sam guglat no ne s puno uspijeha.
A volia bi napravit malu kolekciju tih automobila.
Hvala

Offline DS

• Veteran na forumu
Odg: Automobili vozeni za vrijeme nacisticke vladavine?
105219 « Odgovori #1 : 09 Srpanj 2013 11:03 »
...jednog več imaš na slici profila..;-)

Offline nexus1005

• Vrlo aktivan
    • web moje kolekcije
105222 « Odgovori #2 : 09 Srpanj 2013 11:46 »
...jednog več imaš na slici profila..;-)
al samo na slici. :)

Offline dmj

• Veteran na forumu
105254 « Odgovori #3 : 09 Srpanj 2013 14:45 »
Pa dobro, ne možeš puno fulati ni sa čime rašenim u Njemačkoj, Italiji i okupiranim zemljama u drugoj polovici tridesetih...
Obično se prvenstveno veliki Mercedesi i Horchovi povezuju s time, ali načelno sve može proći.
Opel Kapitan, Autobahn Adler... Musollinijeve omiljene Alfe, poneki Fiat, Lancia Astura...
Normalno, sve ratne inačice Volkswagena.

Moji favoriti su, dakako, oni vezani za pokrete otpora:
Tatra T87, koja je i službenom depešom navodno zabranjena glavešinama Wermachta, jer ih je nekoliko poginulo u rekviriranim primjercima, koji su bili sposobni za brzine od 160 km/h, kada ni ceste ni vozači nisu bili spremni na njih. A i znalo bi doći do odizanja prednjeg dijela od tla pri velikim brzinama.
Steyr Baby, automobil u kojem je Tito ušao u Užice, prvi oslobođeni teritorij tijekom rata
Citroën Traction, nekakav simbol francuskog Resistancea, ne toliko što stvarno ima veze, nego što Francuzi dakako nisu htjeli da se njihovu nacionalnu ikonu povezuje s Les Boches...
Via Ciro Menotti 322

Offline nexus1005

• Vrlo aktivan
    • web moje kolekcije
105255 « Odgovori #4 : 09 Srpanj 2013 14:52 »
Pa dobro, ne možeš puno fulati ni sa čime rašenim u Njemačkoj, Italiji i okupiranim zemljama u drugoj polovici tridesetih...
Obično se prvenstveno veliki Mercedesi i Horchovi povezuju s time, ali načelno sve može proći.
Opel Kapitan, Autobahn Adler... Musollinijeve omiljene Alfe, poneki Fiat, Lancia Astura...
Normalno, sve ratne inačice Volkswagena.

Moji favoriti su, dakako, oni vezani za pokrete otpora:
Tatra T87, koja je i službenom depešom navodno zabranjena glavešinama Wermachta, jer ih je nekoliko poginulo u rekviriranim primjercima, koji su bili sposobni za brzine od 160 km/h, kada ni ceste ni vozači nisu bili spremni na njih. A i znalo bi doći do odizanja prednjeg dijela od tla pri velikim brzinama.
Steyr Baby, automobil u kojem je Tito ušao u Užice, prvi oslobođeni teritorij tijekom rata
Citroën Traction, nekakav simbol francuskog Resistancea, ne toliko što stvarno ima veze, nego što Francuzi dakako nisu htjeli da se njihovu nacionalnu ikonu povezuje s Les Boches...
hvala kolega :) ma znam da je tu bilo svega. i da to nebi bilo lako nit popisat :)
uz hitlera koliko sam vidio po netu se najcesce nadje mercedes 770.
a nasa sam i ovo http://www.histomil.com/viewtopic.php?p=72890.

Offline dmj

• Veteran na forumu
105260 « Odgovori #5 : 09 Srpanj 2013 15:33 »
Ljudi iz beogradskog udruženja istoričara automobilizma su mi proljetos otkrili postojanje ove zanimljive snimke na YouTubeu, gdje se vidi kako Hitler poklanja Mercedes 770 Paveliću:

http://www.youtube.com/watch?v=sIbPCwXP9A0

Taj je automobil zaplijenjen od strane Rusa u Sloveniji 1945. kad je Ante morau pješke zgambati kroz šumu i ostavi ga, pa ga je Crvena armija, zanimljivo, vratila partizanima. Kako Tito nije želio imati veze s Pavelićevim autom (i inače sve do 60-tih nije sjeo ni u jedno njemačko vozilo), 770 je otišao natrag u SSSR kao njegov osobni poklon Staljinu. Ni Staljin se nije želio slikati u njemačkom autu, pa ga je proslijedio partijskom vodstvu u Uzbekistan, gdje su bilo kakva 4 kotača bila dobrodošla. Ondje je auto kasnije rashodovan, modificiran s dijelovima GAZ-a i takav dugo služio prijevozu lubenica na neki lokalni plac.

Danas je restauriran ili čeka restauraciju u Rusiji, u jednoj od nekoliko tajkunskih kolekcija automobila nacističkih glavešina. Zanimljivo je da je takve automobile kupovao i vjerojatno ih još ima u svojoj kolekciji i Bernie Ecclestone.

Ja bih osobno jako volio da netko napravi Pavelićev 770 kao model, ali bih ga želio u toj zadnjoj inačici, u kojoj je prevozio lubenice na plac, dakle u jedinom razdoblju svog postojanja kada je služio nečemu ispravnom i dobrom...
Via Ciro Menotti 322

Offline 2664 man

• Senior member
105263 « Odgovori #6 : 09 Srpanj 2013 15:51 »
Šta nije veličanje nacizma zabranjeno? :hm:

Offline nexus1005

• Vrlo aktivan
    • web moje kolekcije
105264 « Odgovori #7 : 09 Srpanj 2013 15:55 »
e sad...malo pretjerujes... -.- nit se ode ikog velica...nit zelim  da se ovo pretvori u politicku raspravu....
to je dio auto povijesti ka i titov auto...staljinov...i sadamov...
a ulazit u raspravu ko je zlocinac ..ko ne mislim da nema smisla...
tema su ISKLJUCIVO AUTI....a rasprava o vlasnicima je suvisna...jel danas ko i tad takvima je bilo dobro a narodu jadno i nikako zva se on hitler,staljin il milanovic

Offline sime-x

• Global Moderator
  • Senior member
105281 « Odgovori #8 : 09 Srpanj 2013 20:15 »
e sad...malo pretjerujes... -.- nit se ode ikog velica...nit zelim  da se ovo pretvori u politicku raspravu....
to je dio auto povijesti ka i titov auto...staljinov...i sadamov...
a ulazit u raspravu ko je zlocinac ..ko ne mislim da nema smisla...
tema su ISKLJUCIVO AUTI....a rasprava o vlasnicima je suvisna...jel danas ko i tad takvima je bilo dobro a narodu jadno i nikako zva se on hitler,staljin il milanovic

dobro si reko, ne treba miješat politiku i aute. ovo je forum o autima i o njima trebamo raspravljat, a u kojem je političkom režimu rađen, to nije bitno.
uvik kontra

Offline dmj

• Veteran na forumu
105306 « Odgovori #9 : 09 Srpanj 2013 22:06 »

Kao kolekcionarska tema posve je legitimno skupljanje takvih modela, i u 1/1 i u 1/43. Kakvi su čiji povodi za to, u to ne ulazim.

Ja osobno imam prekrasan Riov model Hitlerovog Mercedesa 770 upravo u službenoj inačici s naci zastavama, jer mi je kao takav interesantan kao dio povijesti i automobila i čovječanstva. Isto tako imam i Papamobil Ivana Pavla II i JFK-ov Lincoln X-100, iz istih razloga, premda je moje osobno mišljenje o njihovoj ulozi u svjetskoj povijesti ekstremno negativno...

Dakako, razlika je u tome što ta dva modela mogu i poslikati i izložiti, dok s Hitlerovim Mercedesom nemam takvih planova, kako bih spriječio negativne reakcije i komentare. Prije nekoliko godina u nekim su se medijima pojavili negativni napisi o maketarskim natjecanjima, zato što se ondje izlažu makete s oznakama NDH. To je jednako stupidno poput onih vanjskih zakona radi kojih modeli trkaćih automobila iz povijesti danas dolaze bez nekadašnjih reklama za cigarete.
Via Ciro Menotti 322

Offline telige

• Senior member
105317 « Odgovori #10 : 09 Srpanj 2013 22:56 »
Kolega Karet, obrati se kolegi Luxoru, on ti je ljubitelj Njemačke željezničke epohe koja obuhvaća razdoblje od prvog svjetskog rata do početka 60-ih, što znači i razdoblje drugog svjetskog rata koje tebe zanima. Uz željeznicu sakuplja i cestovne modele iz tog razdoblja u H0(1:87) mjerilu pa vjerojatno zna o tome puno više od nas ostalih.

Offline elda

• Nov na forumu
107414 « Odgovori #11 : 07 Kolovoz 2013 22:34 »
ja nabavio BMW 328 Polistil TG6 3/82 1:16 :85565:

Offline nexus1005

• Vrlo aktivan
    • web moje kolekcije
107418 « Odgovori #12 : 07 Kolovoz 2013 23:05 »
meni jucer dosa polistilov(tonka) bmw 328 :)

Offline DS

• Veteran na forumu
107420 « Odgovori #13 : 07 Kolovoz 2013 23:10 »
...hmm, ja bi da ima za kupiti nabavio ovaj Pavelićev Mercedes i to upravo sa svim oznakama i ostalim iz doba drugog rata, ali bi isto tako nabavio i Titov Mercedes jer je to  samo dio naše prošlosti i model sa našim oznakama , čak to gledam u istoj kategoriji kao Cararamin VW Golf Policija RH, ili model Zastave 101 ili Vatrogasnog Magirusa od Minichampsa..... ,  ha kažeš da do 1960-ih Tito  nije htio sjesti u Njemački auto, ma koliko sam vidio posli mu se omilio... :miga: :lowrider:

..volio bi da se na prošlost počme gledati kao na takvu i da pobogu više završi taj 2 sv. rat u glavama....te da u miru možemo skupljati modele i raditi makete bez da oznake na njima predstavljaju išta osim vjerne replike istih, istini za volju nije baš da skupljam aute poznatih ljudi, tu imam samo rozi Elvisov Cadillac sa figurom Elvisa  s gitarom od Vitesse-a  ( kako nisu očigledno platili prava na ime Elvis, piše samo Cadillac Rock star)

Offline dmj

• Veteran na forumu
107431 « Odgovori #14 : 08 Kolovoz 2013 07:31 »
Zapravo Titovi biografi smatraju da je on uvijek više prferirao Cadillac nego Mercedes, ali em su svi ostali vodeći državnici nabavili MB600 pa nije želio zaostajati (u tom svijetu je, bizarno, ali točno, to vjerojatno jednako značajno kao i na 'nižim' razinama), em se Njemačka pretvorila u najvažnijeg strateškog partnera.

Amerikanci su nam pedesetih ugurali enormnu količinu vojne i ostale pomoći, no osnivanjem Nesvrstanih Tito se malo odmakao od oslanjanja na SAD i odabrao politiku balansiranja, nakon pomirbe s Rusima. A Njemačka se, kroz otvaranje granica za naše gastarbajtere i niz drugih stvari promakla u velikog saveznika, i još važnije, mecenu. Isplatili su ratne reparacije, gastarbajteri i turisti su unosili enormnu količinu deviza, otvoreno je tržište za naš izvoz u Njemačku, granice za njihove odmore...

To je politika i ništa nije slučajno. Po svjedočanstvima ljudi koji su poznavali Starog, on je uvijek preferirao američke aute, a pogotovo Cadillac, dok ni Rolls ni Mečka nisu nekaj osobito kotirali, ali su bili tu iz političkih razloga. I vozila u pratnji su do šezdesetih bila američka, a kasnije njemačka. Za motore nisam proučavao, ali mislim da je pedesetih u pratnji bilo dosta Triumpha, a kasnije su zamijenjeni BMW-om.
Via Ciro Menotti 322