9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Plymouth gran fury  (Posjeta: 3919 )

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
Plymouth gran fury
6494 « : 21 Studeni 2007 14:18 »
To all

Mislim da je sazrelo vrijeme da se svi malo i obrazujemo što se nekih stvari tiće. Već od prije su me neki članovi foruma pitali kako se što radi u vezi restauracije/uređenja modela. Shelby nas je uputio na onu stranicu hot world customs na kojoj je bio restauriran ferrari lusso. Moram priznati da mi je bilo zanimljivo vidjeti na koji se naćin to radi. Naravno malo iskustva s maketama mi je omogućilo lakše svladavanje uređenja ovih malih (a u buduće i nešto većih)autića.Također bih htio i da se ostali kolege koji se s tim stvarčicama bave da se uključe svojim sugestijama i iskustvima(hemi, siniweb  čuli ste me). Ovdje ću prikazati kako se to radi u par koraka s tim da će se raditi i tzv konverzija auta iz policijskog u civilni. Radi se o Plymouthu gran fury od mbox superfast serije iz 1979g.

za početak kako to izgleda prije radova..

kao i većina automobila tako i ovaj mbox ima zakovice za spajanje karoserije i šasije. To se lako riješava s bušilicom i borerima za čelik. Tko se upušta u isto preporučam da nabavi borere različitih širina jer su i takve zakovice različitih veličina i malo kvalitetnije da baš i proboraju ono što radimo.Zakovica ima različitih idealne su one koje su ajmo reći udubljene (kao na većini modela mboxa, majoret i sl) dok postoje i ispupčene koje su malo zeznute pa ih treba prvo malo poravnati turpijom za metal (npr na na starim penny, playart i dr.).Još jedna stvar kod koje se treba paziti jest da neki modeli imaju šasiju plastičnu (npr sad sam razdvajao RR silver clouda od mboxa koji je takva situacija) jer se lako zna strefiti da vam autić kojeg držite jednom rukom a bušilicu drugom malo pobjegne pa unšti plastiku. Bušilicu nisam slikao jer pretpostavljam da znate kako izgleda , ja osobno imam veliku sa stalkom za bušenje zakovica jer je to najsigurnije da precizno izbušite. Nabavio sam si na jednom sniženju i malu proxxon bušilicu koja je idealna za modelarenje zbog malih dimenzija i puno dodataka koji uz nju dolaze (boreri, pilice, bruslice, set za graviranje i sl)..

Prije bušenja trebate si odrediti i na koji naćin će se kasnije autić složiti natrag. Postoje 2 varijante jedna je da se onaj dio gdje je bila zakovica probora s uskim borerom (uži od zakovice) i stavi šaraf - kolega hemi kaže da su najbolji od starih kazeta - a drugi način je da se dio oko zakovice zalijepi na šasiju sa CA  (cijanoakrilnim) ljepilom u gelu (postoji i tekući ali je gel bolji) i to isto drži bez greške. Ako idete na varijantu sa šarafom  -vidite kakav je šaraf i kakva je zakovica da znate s kojim treba borati.

Ovako to izgleda kada se probora..

i ovako kada se rastavi...

u slijedećem postu ću objasniti kako se skida boja i čisti nakon skidanja boje...

Offline guybrush

• Vrlo aktivan
(Nema naslova)
6527 « Odgovori #1 : 22 Studeni 2007 05:53 »
Ovu tema bi mogla biti: Bigzedove kućne čarolije ako već Hemicuda ima svoje da nebudu zbunjujući nazivi.Sam nastavi ti s tim! :palac:

Sve se i ja spremam nekak pomalo bacit na to, uzel bum Proxon malu bušilicu od buraza, kaj misliš jel se može s njom to normalno delat ovo kaj se tiče zakovica itd? Sam neznam koje bi boje koristil u spreju i di da ih nabavim jer airbrush imam isto od buraza al mi se neda baš s njim zafrkavati. :okreceoci:
Moja kolekcija > [l]http://s200.photobucket.com/albums/aa320/Guybrushr/Diecast/[/l]
potpisimg/guybrush.jpg

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
(Nema naslova)
6529 « Odgovori #2 : 22 Studeni 2007 06:40 »
što se tiće bušilica - proxxon je baš mala modelarska bušilica  koja se koristi za sitne detalje male rupce, brušenja gravure i sl. problem je što s njom, bar ja nisam probao, što se ona za razliku od normanih bušilica vrti na nekih 10 - 13 000 okretaja pa mislim da bi zbog  silnog trenja došlo do pucanja borera - mora se ipak malo i pritisnuti kad se buše zakovice, a s druge strane nisam siguran da i boreri idu u  nju - makar ima i nastavke za veće, iskreno nisam ni probao

Offline Exception

• Vrlo aktivan
(Nema naslova)
6731 « Odgovori #3 : 26 Studeni 2007 18:37 »
Jeste da sam novi u svemu ovom, ali pošto sam bez ikakvog prethodnog znanja (sem usmenih objašnjenja od Baneta) sam krenuo u restauraciju Renault-a 5 došao sam na ideju da sve plastične delove na neki način očistim. Sedišta, plastične prozore sa farovima koji su u sklopu njih, armaturnu ploču sa volanom (dakle sve plastične delove iz unutrašnjosti sam potopio u varikinu...) Toliko je dobro očistila sve da sam i ja ostao iznenađen. Ne škodi plastici a radi posao. Eto jednog saveta, ako već nije bio. Probajte, prijatno ćete se iznenaditi učinkom :miga:

[l]http://forum.renaultklub.org[/l]

HemiCuda

• Gost
(Nema naslova)
6732 « Odgovori #4 : 26 Studeni 2007 18:44 »
Citat:
27.11.2007. 01:37 Exception napisao-la je:

Jeste da sam novi u svemu ovom, ali pošto sam bez ikakvog prethodnog znanja (sem usmenih objašnjenja od Baneta) sam krenuo u restauraciju Renault-a 5 došao sam na ideju da sve plastične delove na neki način očistim. Sedišta, plastične prozore sa farovima koji su u sklopu njih, armaturnu ploču sa volanom (dakle sve plastične delove iz unutrašnjosti sam potopio u varikinu...) Toliko je dobro očistila sve da sam i ja ostao iznenađen. Ne škodi plastici a radi posao. Eto jednog saveta, ako već nije bio. Probajte, prijatno ćete se iznenaditi učinkom :miga:

Hvala na ideji, nisam razmišljao o varikini, jeftina je a učinkovita!

Varikina uklanja sve nakupine masti i znoja sa prstiju, prašine i ostale naslage koje su se zalijepile na plastiku. Za postići sjaj na staklima još je samo potrebno poliranje i plastični dijelovi su "kao novi".  :smile:

Offline Exception

• Vrlo aktivan
(Nema naslova)
6735 « Odgovori #5 : 26 Studeni 2007 19:56 »
Citat:
27.11.2007. 01:44 HemiCuda napisao-la je:

Citat:
27.11.2007. 01:37 Exception napisao-la je:

Hvala na ideji, nisam razmišljao o varikini, jeftina je a učinkovita!

Varikina uklanja sve nakupine masti i znoja sa prstiju, prašine i ostale naslage koje su se zalijepile na plastiku. Za postići sjaj na staklima još je samo potrebno poliranje i plastični dijelovi su "kao novi".  :smile:

No problemo, tu smo da se pomažemo. Meni je sasvim slučajno pala na pamet ta ideja, a ispalo je odlično. Pogotovo sedišta koja imaju žljebove, tu se nakupi kojekakve prljavštine. Posle "tretmana" varikinom, ni traga tome :smile:

[l]http://forum.renaultklub.org[/l]

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
(Nema naslova)
6886 « Odgovori #6 : 30 Studeni 2007 01:33 »
Evo nastavka

malo o skidanju boje. Postoji nekoliko naćina na koji se može efikasno skinuti stara boja s modela. Najčešće se koristi nitro razrijeđivač koji otapa boju i na taj naćin ju skida. Metoda je učinkovita ali problem je što nitro smrdi ko sto vragova pa obavezno radite u prozračivanoj prostoriji. To je relativno i jefitina metoda s obzirom na cijenu nitra. Maketari često koriste UK ulje iliti ulje za kočnice za skidanje farbe s maketa - vjerovatno može poslužiti i za metalne modele. Tu su još raznorazna sredstva za čišćenje pećnica  - pjene koje također skidaju boju ali ponekad zahtjevaju i malo više ručnog rada poslije jer zna ostati boje koja se ne skine.Metoda koju ja koristim je pomoću akustične sode ( natrijeve lužine) koja se inaće koristi za izradu sapuna. Tu male ljuspice koje se predhodno otope u vodi. Jeftina metoda jer vrećica od kile košta nekih 15 kuna. Dobro se skida stara boja (gotovo 100%). To su dobre strane ove metode. A sad oprez - pošto se radi o natrijevoj lužini može doći do (u slučaju kontakta s kožom) nagrizanja kože - obavezno prije uporabe pročitati upute i mjere opreza i prve pomoći. Ova metoda nije preporučljiva početnicima. Također ne udisati iznad listića jer nadražuje sluznicu nosa. I još jedna stvar a to je da prilikom dodavanja vode sodi razvija se jak egzotermni proces tj dolazi do oslobađanja veće količine toplinske energije pa pazite da se ne opećete..
Još neke od metoda su čisto mehaničke a to su s živčanom četkom ili sa nastavcima za skidanje farbe za bušilice. Također se koristi i pjeskarenje samo to je ipak malo skupi sport za ove naše male modele...

nitro i akustična soda

ljuspice sode

dodana voda

ubacite modele i onda se kuha

malo pjene

i  kad se smiri vidi se kako lijepo boja opada s modela

u nastavku o čiščenju iza skidanja boje.

Offline done

• Punopravan član
  • **
(Nema naslova)
6888 « Odgovori #7 : 30 Studeni 2007 01:44 »
Citat:
30.11.2007. 08:33 big zed napisao-la je:

Evo nastavka

malo o skidanju boje. Postoji nekoliko naćina na koji se može efikasno skinuti stara boja s modela. Najčešće se koristi nitro razrijeđivač koji otapa boju i na taj naćin ju skida. Metoda je učinkovita ali problem je što nitro smrdi ko sto vragova pa obavezno radite u prozračivanoj prostoriji. To je relativno i jefitina metoda s obzirom na cijenu nitra. Maketari često koriste UK ulje iliti ulje za kočnice za skidanje farbe s maketa - vjerovatno može poslužiti i za metalne modele. Tu su još raznorazna sredstva za čišćenje pećnica  - pjene koje također skidaju boju ali ponekad zahtjevaju i malo više ručnog rada poslije jer zna ostati boje koja se ne skine.Metoda koju ja koristim je pomoću akustične sode ( natrijeve lužine) koja se inaće koristi za izradu sapuna. Tu male ljuspice koje se predhodno otope u vodi. Jeftina metoda jer vrećica od kile košta nekih 15 kuna. Dobro se skida stara boja (gotovo 100%). To su dobre strane ove metode. A sad oprez - pošto se radi o natrijevoj lužini može doći do (u slučaju kontakta s kožom) nagrizanja kože - obavezno prije uporabe pročitati upute i mjere opreza i prve pomoći. Ova metoda nije preporučljiva početnicima. Također ne udisati iznad listića jer nadražuje sluznicu nosa. I još jedna stvar a to je da prilikom dodavanja vode sodi razvija se jak egzotermni proces tj dolazi do oslobađanja veće količine toplinske energije pa pazite da se ne opećete..
Još neke od metoda su čisto mehaničke a to su s živčanom četkom ili sa nastavcima za skidanje farbe za bušilice. Također se koristi i pjeskarenje samo to je ipak malo skupi sport za ove naše male modele...

nitro i akustična soda

(Slika uklonjena.)

ljuspice sode

(Slika uklonjena.)

dodana voda

(Slika uklonjena.)

ubacite modele i onda se kuha

(Slika uklonjena.)

malo pjene

(Slika uklonjena.)

i  kad se smiri vidi se kako lijepo boja opada s modela

(Slika uklonjena.)

u nastavku o čiščenju iza skidanja boje.

Još bih dodao jednu napomenu ako se boja skida tekućinom za kočnice naime jako nagriza željezo pa ako je kojim slućajem model limeni treba imati na umu poslijedice korozije a isto tako i ostale modele treba poslije tretiranja dobro oprati vodom jer postoji mogučnost da ostaci tekućine reagiraju sa novom bojom pa onda cijeli trud uzalud.

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
6952 « Odgovori #8 : 30 Studeni 2007 16:05 »
Vrlo, vrlo pažljivo pratim ovu temu  :oci:
brum, bruu, bruuum...!

Offline He-Man

• Senior member
(Nema naslova)
6956 « Odgovori #9 : 30 Studeni 2007 16:20 »
Ooo, da! I ja upijam svaku riječ...
Postoji 10 vrst ljudi... oni koji poznaju binarni sustav i oni koji ga ne poznaju.

Offline Pallas

• Aktivan
(Nema naslova)
9849 « Odgovori #10 : 14 Siječanj 2008 04:42 »
Uf a di je nastavak? Big Zed hoćeš li nastaviti, ovo je više nego interesantna tema, a i zanima me kak sad izgleda makina. :smile2: