9. FAZ

Novi Festival Autića Zagreb održat će se u Zagrebu, Voćarska 71 10.06.2017. od 12 sati
Tko je tko

Novi članovi, predstavite se ovdje
Autić-putnik

Autić-putnik: najbolji mainline po svijetu
Naj autić

Izbor za najbolji mainline autić 2016. godine
Custom

Prerade die-cast modela
KK Autići

Klub kolekcionara "Autići", Osijek
Hot Wheels

Pregled Hot Wheels izdanja
348 GTS BBR

BBR Ferrari 348 GTS 1993 1/43, limited 10 pcs

Autor Tema: Predsjednički modeli  (Posjeta: 6052 )

Offline brum

• Senior member
Predsjednički modeli
51344 « : 02 Ožujak 2011 11:24 »
Druga, također usko specijalizirana grupa modela koja me jako interesira su tzv. predsjedničke limuzine, odnosno modeli. Zamislio sam ovo kao prikaz svih poznatih modela u svim postojećim varijantama, a koje podrazumijevaju modele koji su ili deklarirani kao predsjednički i na poseban način obilježeni, ili su općepoznati kao takvi, a proizvedeni su od drugog svjetskog rata naovamo. U nekom širem smislu, stavio bih ovdje i produžene varijante.

Naravno, očekujem od iskusnijih kolega da me isprave, dopune i obogate ovu temu  :miga:

Započeo bih naravno s markom, koja je možda najviše od svih na svijetu, sinonim za protokolarna, službena, ceremonijalna i ina vozila - a to je Mercedes  :suncane:
Mada mu danas neki drugi proizvođači uzimaju dio kolača (mada dosta stidljivo), ako pogledamo proteklih 50-ak godina, ipak je on bio "Gazda" na ovom području. I to uglavnom po principu, što siromašnija zemlja - to raskošniji Mercedes predsjednik ima   :zbunjen:

Dakle:

IXO - Mercedes 300 - Adenauer

- premda ovo nije najtočniji model vozila koje je koristio prvi poslijeratni njemački kancelar Konrad Adenauer, ipak je ostavio neizbrisiv trag na Mercedes kao tvrtku, a dobro će nam poslužiti kao uvod u temu. Naravno, ako netko ima raskošniji model (Ivane  :suncane: ) mjesta u ovom prikazu još ima  :miga:  

Rio - Mercedes 300d Kabriolet

- približno ovako, ali u crnoj boji je izgledala i kabriolet varijanta

Ovaj automobil je koristio najveći broj državnika tijekom 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća Mercedes 600 - typ W 100

Dinky - Mercedes 600

- najstariji model ovog automobila. Daleko je to od sjaja suvremenih modela i njipovih fantastičnih detalja, ali i starost ima svoj šarm  :miga:

Corgi - Mercedes 600

- još jedan starac, s interesantnim mehanizmom za pokretanje brisača  :oci:

Auto Art - Mercedes 600 Pullman

- Možda najbolja izvedba ovo elegantnog automobila. Zasada su mi poznate ove varijante

IXO - Mercedes 600 Pullman

- ništa manje lijepe od skupljeg Auto-Arta

Vitesse - Mercedes 600 Pullman

- premda nije najtočniji model poznatog Mercedesovog  "Grössera" ili Grand Mercedes, svakako je najimpozantniji.

Vitesse - Mercedes 600 Pullman - Landaulett

- ova inačica je još impresivnija od produžene limuzine, pogotovo s poznatim osobama na stražnjem sjedalu.

Poseban "afrički"...

... i papinski Mercedes

Za one koji nisu željeli na tako očigledan način iskazivati moć, bogatsvo bio je dobar i obični Mercedes 300 SEL serije W 109. Snažni motori i luksuzna oprema, u puno decentnijem izdanju od "Velikog"

Minichamps - Mercedes 300 SEL

- Vozilo za njemačkog kancelara, prigodno ukrašeno zastavama. Postoji i varijante za druge predsjednike, ali ih nisam uspio danas sve pronaći.

Poznati "Genscher" W 140 , ovdje u produljenoj varijanti - bio je čest odabir u zemljama istočnog bloka u turbolentnim 90-im godinama, naravno blindiran.

Vitesse - Mercedes S 600 Pullman

Aktualna S klasa, također u produljenom izdanju, ne viđa se toliko često u Europi, ali na Istoku i Bliskom istoku je "svakodnevni" prizor

TRL - Mercedes S 600 Pullman - hand built

TRL - Mercedes S 600 Pullman - hand built

I na kraju, svojevrsni nasljednik prijeratnog Maybacha i poslijeratnog Mercedesa 600 - aktualni Maybach čija je daljnja sudbina vrlo neizvjesna. Titula možda ponajboljeg automobila na svijetu mu baš ne pomaže u tome, kao niti "prikladna" cijena  :suncane:

IXO - Maybach 62

- produžena varijanta za razliku od standardnog s nazivom 57

Spark - Mercedes GE - Papamobil

- Mercedes i rimski Pape njeguju poseban odnos već dugi niz godina. Ovo je samo jedan papamobila koji su izrasli iz te suradnje, a koristio ga je Ivan Pavao II

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51345 « Odgovori #1 : 02 Ožujak 2011 11:37 »
Da ne kažete da preferiram samo Nijemce, odnosno Mercedes  :suncane: , nastavljam niz s francuzima:

Za početak, legendarni Citröen SM, ovdje u predsjedničkom izdanju dvaju proizvođača

Atlas - Citröen SM Presidentale

- vizualno raskošniji model

Norev - Citröen SM Presidentale

- pomalo decentniji izgled modela

A sada malo druge marke. danas, nažalost nepostojeća Simka, izgubljena u silnim fuzijama 70-ih i 80-godina imala je svoga "konja" za predsjedničku ergelu

IXO je ponudio nekoliko varijanti:

Limuzina...

...s platnenim otvorom na krovu...

...i pravi kabriolet, s zastavicama  :miga:

Niti naši susjedi Talijani nisu sjedili skrštenih ruku, pa su i oni nešto ponudili:

Starline - Lancia Flaminia

S talijanskim predsjednikom i engleskom kraljicom:

S dva predsjednika, talijanskim i francuskim

S samim talijanskim predsjednikom

Bez predsjednika

A nešto su Englezi uspijeli napraviti

Oxford - Daimler

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51348 « Odgovori #2 : 02 Ožujak 2011 12:14 »
Niti naši Istočni susjedi nisu sjedili prekriženih ruku, pa su si, kako su znali i umjeli i oni dali truda  :miga:

Uglavnom su to bile kopije "omraženih imperijalističkih neprijatelja" s drugeb strane svijeta.

ZIL 111

- predstavlja kopiju Packarda iz sredine 50-ih godina. Ovo je ruski model, težak i masivan

Kherson -ZIL 111V - kabriolet u resinu

Početkom 60-ih doživio je redizajn i promjenu naziva u ZIL 111G, također i u kabriolet inačici.

De Agostini - ZIL 111 G

- novinsko izdanje

Vector - ZIL 111D - resinski modeli

ZIL 114 je predstavljen 1970 godine, kako bi zamijenio zastarjelog predhodnika. Također je imao inačice A i G

De Agostini - ZIL 114

- novinsko izdanje

ZIL 117 je verzija s skraćenim međuosovinskim razmakom.

De Agostini - ZIL 117

- novinsko izdanje

Ovo je originalni ruski model s svim otvaranjima.

ZIL 117 - cabriolet - resinski model

ZIL 115 je predstavljen početkom 70-ih godina, kao oklopljena varijanta korištena za protokolarne potreba, te prevoženja visokih vojnih i partijskih dužnosnika,

De-Agostitni - ZIL 115

Ruski model s otvaranjima

Resinski model vozila ruskog predsjednika

Drugi proizvođač luksuznih limuzina je bio GAZ, mada su mu one bile sporedna stvar. Kooperacija s Fordom iz 30-ih godina urodila je s nekoliko modela koji su bili kopije tadašnjih Fordovih modela.  Osim standardnih limuzina, poznatih Volgi, luksuzni modeli automobila su se zvali Čajka, a predstavljaju svojevrsne kopije američkih modela.

GAZ 13 - Čajka - ruski model

- predstavljen1959 godine, kopija Packarda Patrician, proizvodila se sve do 1981 godine

Cabriolet inačica se proizvodila samo 1961 i 1962 godine za potrebe vojnih parada

GAZ 14

- predstavljen 1977.godine

Postojala je i kabriolet inačica GAZ 14, također za upotrebu na paradama koja se proizvodila sve do 1988 godine

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51355 « Odgovori #3 : 02 Ožujak 2011 14:31 »
I za kraj su mi ostali Amerikanci:

Počinjemo s Lincolnima.

IXO - Lincoln Continental

- produžena varijanat, poznata po vratima s nasuprotnim otvaranjem

U takvom modelu ali posebnoj kabriolet inačici vozio se i predsjednik Kenedy

Varijanta s staklenom kupolom

Klasični kabriolet s figurama osoba

Drugi prestižni amerčki proizvođač koji se borio za statau vozila važnih osoba je naravno Cadillac

Truescala miniatire - Cadillac 83

Cadillac za predsjednika Busha - resinski model

Luxuri - set predsjednika Obame

Cadillac predsjednika Obame - resinski model

brum, bruu, bruuum...!

Offline dmj

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
51360 « Odgovori #4 : 02 Ožujak 2011 15:59 »
Heh, u ovoj temi imam ponešto, Hitlerov i civilni Mercedes-Benz 770 K Grosser, JFK Lincolna, Minichampsov s figurama, Sparkov dilerski Mercedes G Papamobil, pa od prikazanih Daimlera, Čajke, nekoliko MB 600, ranijeg Adenauera...
Via Ciro Menotti 322

Offline isporcic

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
51368 « Odgovori #5 : 03 Ožujak 2011 02:04 »
Citat:
02.03.2011. 19:24 brum napisao-la je:
IXO - Mercedes 300 - Adenauer

- premda ovo nije najtočniji model vozila koje je koristio prvi poslijeratni njemački kancelar Konrad Adenauer, ipak je ostavio neizbrisiv trag na Mercedes kao tvrtku, a dobro će nam poslužiti kao uvod u temu. Naravno, ako netko ima raskošniji model (Ivane  :suncane: ) mjesta u ovom prikazu još ima  :miga:  

(Slika uklonjena.)

Nema bolje, ja imam onog crvenog MCW, ovo je novinski a Rio je star i prekratak :okreceoci:

Offline isporcic

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
51370 « Odgovori #6 : 03 Ožujak 2011 02:08 »
Citat:
02.03.2011. 19:24 brum napisao-la je:

Poznati "Genscher" W 140 , ovdje u produljenoj varijanti - bio je čest odabir u zemljama istočnog bloka u turbolentnim 90-im godinama, naravno blindiran.

Vitesse - Mercedes 600 SEL

http://i428.photobucket.com/albums/qq9/seat-altea/Vitese140dugicrni.jpg

http://i428.photobucket.com/albums/qq9/seat-altea/BzJqYwmkKGrHqZjYEw4y8yPpsBMUv8J3g6w_12.jpg

Aktualna S klasa, također u produljenom izdanju, ne viđa se toliko često u Europi, ali na Istoku i Bliskom istoku je "svakodnevni" prizor

Exoto - Mercedes 600 SEL

http://i428.photobucket.com/albums/qq9/seat-altea/Exoto143.jpg

Auto Art - Mercedes 600 SEL

http://i428.photobucket.com/albums/qq9/seat-altea/AA143.jpg

http://i428.photobucket.com/albums/qq9/seat-altea/17-3.jpg

Evo, samo da ispravim, Vitesse W140 je S 600 Pullman kao i ova dva nova W221.
Nisu Exota niti AutoArt kako selller navodi da bi se lakše našli nego su obadva hand-built TRL.

Zaboravio sam: odlična ideja za temu :crvenausta:

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51371 « Odgovori #7 : 03 Ožujak 2011 02:09 »
Citat:
02.03.2011. 23:59 dmj napisao-la je:
Heh, u ovoj temi imam ponešto, Hitlerov i civilni Mercedes-Benz 770 K Grosser, JFK Lincolna, Minichampsov s figurama, Sparkov dilerski Mercedes G Papamobil, pa od prikazanih Daimlera, Čajke, nekoliko MB 600, ranijeg Adenauera...

Super, kada uhvatiš vremena, stavi slike tih kojih nema  :miga:

Ja sam sinoć upecao JFK Lincolna, ali bez figura,  :suncane:

brum, bruu, bruuum...!

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51372 « Odgovori #8 : 03 Ožujak 2011 02:40 »
Citat:
03.03.2011. 10:08 isporcic napisao-la je:

Evo, samo da ispravim, Vitesse W140 je S 600 Pullman kao i ova dva nova W221.
Nisu Exota niti AutoArt kako selller navodi da bi se lakše našli nego su obadva hand-built TRL.

Zaboravio sam: odlična ideja za temu :crvenausta:

Ubacio sam ispravke i neke nove slike koje sam pronašao  :miga: , a malo ću proširiti temu  :suncane:

brum, bruu, bruuum...!

Offline isporcic

• Veteran na forumu
(Nema naslova)
51373 « Odgovori #9 : 03 Ožujak 2011 02:57 »
Citat:
03.03.2011. 10:40 brum napisao-la je:

Ubacio sam ispravke i neke nove slike koje sam pronašao  :miga: , a malo ću proširiti temu  :suncane:

S 600 Pullman, ne 600 Pullman    :crvenausta:

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51376 « Odgovori #10 : 03 Ožujak 2011 03:03 »
Vidim da je tema polučila interes, pa sam onda odlučio da se osvrnemo i na prijeratne modele, mada to nije moj teritorij i tu ću trebati Vašu pomoć

Naravno, opet počinjemo s Mercedesom  :suncane:

Minichamps - Mercedes 770 K

- vozilo Kaiser Wilhema II

IXO - Mercedes 770 K "Führerwagen" 1938

- novinsko izdanje

RIO - Mercedes 770 K

- još jedna izvedenica Hitlerovog automobila

Franlin Mint - Mercedes 770 K 1939

- tu se baš nema puno za dodati  :oci:

Rex Toys - Cadillac V16 Coupe

- vozilo Pape Pia XII

brum, bruu, bruuum...!

Offline big zed

• Global Moderator
  • Senior member
(Nema naslova)
51381 « Odgovori #11 : 03 Ožujak 2011 05:24 »
ovog franklin minta imam negdje po kutijama samo mu fali prednja hauba i okvir šajbe jr malo potrgan ali se da srediti, kad ga nađem stavim sliku

Offline brum

• Senior member
(Nema naslova)
51382 « Odgovori #12 : 03 Ožujak 2011 05:52 »
Citat:
03.03.2011. 10:57 isporcic napisao-la je:

S 600 Pullman, ne 600 Pullman    :crvenausta:

Popravito  :crven:  :miga:

brum, bruu, bruuum...!

Offline azraelcars

• Vrlo aktivan
(Nema naslova)
51388 « Odgovori #13 : 03 Ožujak 2011 15:00 »
nedostaje kod citroena original-znaci prvi model citroen presidentielle od dinky france,trenutno vjerovatno najrjedji i najskuplji svih ovih modela.

inace izvrsna tema.

a.

Offline azraelcars

• Vrlo aktivan
(Nema naslova)
51392 « Odgovori #14 : 03 Ožujak 2011 16:57 »
postoji i lincoln continental od corgija,u vise boja,model ima tepihe i televizor,koji radi na bateriju.program je malo dosadan,samo neki klown

druga boja

ovo je slika mog

iz corgi classic serije,1912 rolls royce silver ghost za nekog indijskog maharadzu.

i,da ne izostavimo pocetak svoh tih automobila,moko(pre-matchbox) large coronation coach.1/43

a.